Порошенківський Вовк розповів, щ із RAB-тарифами ціни на електрику зростуть «несмертельно» Избранное

Порошенківський Вовк розповів, щ із RAB-тарифами ціни на електрику зростуть «несмертельно»
16.05.2018 22:06
shadow


У разі введення RAB- тарифів ціни на електрику в Україні дійсно зростуть, проте все одно залишаться найнижчими в Європі, тому таке підвищення не є «смертельним».


Про це в інтерв\’ю «Економічній правді» заявив Дмитро Вовк, який очолював Нацкомісію з регулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) з 2014 по 2018 рік і чиї повноваження закінчуються вже цього місяця.

«Так, ми платитимемо більше, але не смертельно. Якщо ми зараз платимо 90 коп за кВт-год і 1 грн 60 коп за кВт-год, то поляк платить 4 грн за кВт-год, болгарин — 5 грн за кВт-год. Я не говорю про Німеччину, де платять до 10 грн за кВт-год. Зате вони мають нормальні умови електропостачання», — сказав Вовк.

За словами Вовка, НКРЕКП зазнає політичного тиску в цьому питанні, і як тільки його буде усунено, питання RAB-тарифів буде знову поставлено в порядок денний НКРЕКП.

«Виступ деяких політиків проти RAB був безпідставним. Не треба тиснути на комісію. Необхідно погоджуватися і поважати її рішення. Наше завдання — розробити методології, дати людям комфорт, щоб усі розуміли, що це таке, забезпечити максимальну прозорість, і якщо є питання, на них відповісти. Деякі люди боролися з нібито впровадженням RAB з 1 квітня. Це був нонсенс, донкіхотство. Як тільки в нас будуть заяви компаній за результатами слухань за участю місцевої влади, які ми проаналізуємо, ми прийматимемо або не прийматимемо рішення про винесення їх на засідання», — заявив Вовк.

Він також повідомив, що в найближчі тижні очікується перший тематичний звіт від Європейської енергоспільноти щодо стимулюючого тарифоутворення. На думку Вовка, цей звіт підтвердить правоту очолюваного ним органу стосовно впровадження RAB-тарифів.

«Як тільки ми отримаємо його від незалежної організації, яка не має конфлікту інтересів, буде відомо: все зроблено комісією розумно й відповідає європейським принципам, а все те, що ми чули, є політичним тиском на комісію, про що в одному звіті вже сказано», — заявив Вовк.

Як повідомлялося, з 1 червня 2014 року НКРЕКП підвищила тарифи на електроенергію для населення на 10-40%.

Однак уже в 2015 році НКРЕКП затвердила п\’ятиетапне підвищення тарифів на електроенергію для населення. НКРЕКП затвердила усі п\’ять підвищень одним документом, і надалі вони мали впроваджуватися автоматично.

На момент ухвалення рішення середньозважений тариф для населення становив 35,58 коп./кВ-год. До квітня 2017 року він мав зрости в 3,5 раза, досягнувши середньозваженого рівня 122,83 коп./кВ-год.

Вже після перших етапів, у 2016 році, диспетчер енергосистеми України «Укренерго» отримав 3,012 млрд гривень чистого прибутку, збільшивши його за рік з 820 млн грн в 2015 році. Джерелом доходу для компанії став тариф, затверджений НКРЕКП.

На початку 2017 року Прем\’єр-міністр Володимир Гройсман заявив про намір знизити ціну на електроенергію для промислового виробництва в межах 5-15%, оскільки надто висока ціна не сприяла розвитку й підвищенню конкурентності української промисловості.

Однак уже в липні 2017 року НКРЕКП підготувала нормативну базу для переведення енергокомпаній на RAB-регулювання — метод тарифоутворення для природних монополій, обслуговуючих мережі для забезпечення споживачів електрикою, газом, водою, теплом.

Після оприлюднення документа в експертному середовищі почалася дискусія про доцільність впровадження стимулюючого тарифоутворення. Гройсман заявив, що в цілому підтримує впровадження RAB-регулювання з метою енергомодернізації обленерго, але не в такому вигляді як це пропонує Національна комісія з регулювання енергетики і комунальних послуг. Проте, постанова була опублікована в тій редакції, яку й запропонувала НКРЕКП.

Більшість обленерго в Україні перебувають у приватній власності.

У серпні 2017 року в Україні стартував черговий етап енергетичної приватизації з продажу 25%-й контролюючої долі держави в 5 обленерго — Одесаобленерго, Сумиобленерго, Донецькобленерго, Дніпрообленерго і Київенерго.

В результаті, компанія Ornex, що входить до групи СКМ Ріната Ахметова, придбала і блокуючий пакет акцій ПАО «ДТЕК Донецькобленерго», «ДТЕК Західенерго» і «Київенерго». А структури Ахметова отримали контроль над 97,3% акцій «Київенерго» і 96% акцій «Західенерго».

«Аргумент»Джерело статті: “http://argumentua.com/novosti/poroshenk-vskii-vovk-rozpov-v-shch-z-rab-tarifami-ts-ni-na-elektriku-zrostut-nesmertelno”

Оставить комментарий